User Log On
Fruhead.Com
Talk
PowerWall
Messenger
Forums
User Directory

Share
Related Links
Recommendations

About
Member Map
What's New?
Fruvous Dot Com
FHDC FAQ

Welcome, guest!
Create an account for a personalized experience,
or log on if you have one.

Clearwater Lineup

   Discussion: Clearwater Lineup
Gordondon son of Ethelred · 9 years, 8 months ago

  • David Amram
  • The Big Band Sound
  • The Bluerunners
  • Steve Charney
  • Cheres
  • Entrain
  • The Felice Brothers
  • Gandalf Murphy & The Slambovian Circus of Dreams
  • Kenny Young and the Eggplants
  • Sean Madden
  • MacTalla Mór
  • Magpie
  • Laurie & Ira McIntosh
  • Pamela Means
  • Mike & Ruthy
  • Roland Mousa
  • R. Carlos Nakai
  • Rick Nestler
  • Alix Olson
  • Pistolera
  • Evan Pritchard
  • Pete Seeger
  • Skatalites
  • The Sleepy Hollow String Band
  • Kevin So & Midnight Snack
  • Storycrafters
  • Strangelings
  • Artie and Happy Traum
  • Uncle Rock
  • Cheryl Wheeler
  • Walkabout Clearwater Chorus
Gordondon son of Ethelred · 9 years, 8 months ago
Everyone good better play on Saturday since my friend is so inconsiderate she's getting married on Sunday.
Mamalissa! Back · 9 years, 8 months ago
Wow... that's pretty inconsiderate of your friend. 
Gordondon son of Ethelred Back · 9 years, 8 months ago
I knew you'd agree with me.
Gordondon son of Ethelred · 9 years, 6 months ago
The Clearwater schedule is up. Saturday:
11:00-11:30 Rainbow Stage Walkabout Clearwater Chorus 11:00-11:40 Hudson Stage Gillen & Turk Fearless Folk Rockers 11:00-12:15 Dance Tent Cheres Carpathian Mountain Music, Joyous & Rousing 11:00-11:40 Family Stage Active Antics Paul Richmond, Bindlestick Bill, & Friends 11:00-11:45 Circle Of Song Open Chantey Sing Eric Russell & Hilary Zenchik 11:30-12:45 Story Grove "Once Upon A Time..." Opening Olio Set Queen Nur, Storycrafters, Bairbre McCarthy, Felix Pitre, Jonathan Heiles, Linda Humes, Robin Bady 11:40-12:30 Rainbow Stage Pistolera Alternative Folk-Lorico 11:45-12:30 Circle Of Song Sing Along with Songs from Rise Up Singing Sarah Underhill 11:50-12:25 Hudson Stage River Blessing R.Carlos Nakai, Roland Mousaa, Evan Pritchard, Pete Seeger, Tiokasin (Ghost Horse) 11:50-12:30 Family Stage Uncle Rock "Plays Well with Others" 12:30-1:45 Dance Tent The Big Band Sound Jumping Jive to Slow & Sweet 12:30-1:00 Circle Of Song Mel & Vinnie 12:35-1:20 Hudson Stage Sean Madden Songs for the World 12:40-1:10 Rainbow Stage Alix Olson Folk Poet, Spoken Word Activist 12:40-1:20 Family Stage Story Laurie & Ira Mcintosh Family Folk Tales & Tunes 12:45-1:30 Story Grove "Stories of Old Ireland" Bairbre McCarthy 1:00-3:00 Circle Of Song Circle of Gospel 1:20-2:10 Rainbow Stage Mactalla Mor The Pipes are Calling, Resistance is Futile 1:30-2:10 Family Stage Steve Charney & Harry Comedy, Magic, Ventriloquism & More 1:30-2:00 Story Grove "Stories and Songs of Latin America" Felix Pitre 1:45-2:45 On the Field Arm-of-the-Sea Theater on the Field 1:35-2:25 Hudson Stage David Amram Pioneer of World Music 2:00-2:30 Story Grove "Griots in Concert" Linda Humes 2:30-3:00 Story Grove Alix Olson 2:40-3:20 Family Stage Evan Pritchard Native American Story Teller 2:45-3:40 Rainbow Stage Entrain World Beat Rhythm 2:45-4:15 Dance Tent The Bluerunners Cajun, Zydeco, Cowpunk 3:00-3:30 Story Grove "Tales of the Foolish and the Wise" Jonathan Heiles 3:00-3:45 Circle Of Song Ukuleladies & Their Men The Edukated Fleas, Mike & Ruthy, The Stringbusters, The Dirty Stay Out Skifflers 3:10-4:05 Hudson Stage Pamela Means Kamikaze Guitar, Punchy Political Songs 3:30-4:10 Family Stage Magpie Changing the World 3:30-4:00 Story Grove "Imagine! Dragons, Fairies, Talking Animals and People Like Us" Robin Bady 3:45-4:30 Circle Of Song Jug Band Jam The Dirty Stay Out Skifflers, Hope Machine, The Strangelings 3:50-4:45 Rainbow Stage R. Carlos Nakaii Native American Flute 4:00-5:00 Story Grove Rainbow of World Story Traditions Felix Pitre, Bairbre McCarthy, Evan Pritchard, Linda Humes 4:15-5:00 Hudson Stage Alix Olson No Prisoners, Folk Poet 4:20-5:00 Family Stage Hayes Greenfield Music for a Green Planet 4:30-5:45 Dance Tent Mactalla Mor The Pipes are Calling, Resistance is Futile! 4:30-5:15 Circle Of Song Singing the 70's Linda Richards 5:00-5:50 Rainbow Stage Kevin So & Midnight Snack From Folk to R&B to Jazz 5:00-6:00 Story Grove Saturday Laughing Time - Funny Stories Jonathan Heiles, Queen Nur, Storycrafters, Robin Bady 5:10-5:50 Family Stage Dogs On Fleas For Kids of all Ages 5:15-6:15 Hudson Stage Mike & Ruthie Old-Timey Twang & Topical Folk 5:15-6:00 Circle Of Song Hudson River Songs Dan Einbender 6:00-7:00 Dance Tent Gandalf Murphy & The Slambovian Circus of Dreams Punk, Classical, Hillbilly Floyd!! 6:00-6:40 Family Stage Kenny Young & The Eggplants Whacky Figments of Musical Imagination 6:00-6:30 Story Grove Music Break Serendipity 6:05-6:55 Rainbow Stage The Strangelings Harmonies, Mythology & Deep Percussion 6:30-7:30 Hudson Stage Cheres Carpathian Folk Music 6:30-8:00 Story Grove Saturday Farewell Olio Queen Nur, Storycrafters, Bairbre McCarthy, Felix Pitre, Jonathan Heiles, Linda Humes, Robin Bady, Evan Pritchard 6:45-7:45 Family Stage Pete Seeger, Interviewed by Alan Chartock For WAMC 7:10-8:05 Rainbow Stage The Felice Brothers Down Home Gritty Americana 7:15-8:00 Dance Tent Entrain World Beat Rhythm
Sunday
11:00-11:50 Rainbow Stage Mike & Ruthie Old-Timey Twang & Topical Folk 11:00-11:40 Hudson Stage Roland Mousaa 11:00-12:30 Dance Tent Pistolera Alternative Folklorica, Two Step Time 11:00-11:40 Family Stage Hayes Greenfield Music for a Green Planet 11:00-12:15 Story Grove Sunday Morning Storytelling Sampler Queen Nur, Bairbre McCarthy, Storycrafters, John Porcino, Catherine Conant, Evan Pritchard 11:00-11:45 Circle Of Song Maritime Music Jan Christensen 11:45-1:00 Circle Of Song Open Round Robin Song Circle Mel & Vinnie 11:50-12:30 Hudson Stage Sean Madden 11:50-12:30 Family Stage Dog On Fleas For Kids of All Ages 12:00 - 12:50 Rainbow Stage Pete Seeger with Magpie and Pamela Means 12:15-1:00 Story Grove "Sweet Potato Pie and Such" Queen Nur 12:40-1:30 Hudson Stage The Kennedys 12:40-1:20 Family Stage Uncle Rock "Plays Well with Others" 12:45-2:00 Dance Tent Mactalla Mor The Pipes are Still Calling 1:00-1:30 Story Grove Alix Olson 1:00-3:00 Circle Of Song Circle of Choirs 1:05-1:55 Rainbow Stage Kevin So & Midnight Snack From Folk to Asian Fusion & Jazz 1:30-2:10 Family Stage Magpie Environmental Music 1:30-3:00 Story Grove Mars & Venus-Tales of Women, Tales of Men Bairbre McCarthy, Catherine Conant, John Porcino Queen Nur, Storycrafters 1:45-2:35 Hudson Stage David Amram Trio 2:00-3:00 On the Field Arm-of-the-Sea Theater on the Field 2:05-2:55 Rainbow Stage Pamela Means Kamikaze Guitar & Punchy Political Songs 2:40-3:20 Family Stage Kenny Young And The Eggplants Six Foot Squirrels & Figments of Fun 3:00-3:30 Story Grove Antic Arts Break Roger the Jester 3:00-4:15 Dance Tent Gandalf Murphy & The Slambovian Circus of Dreams Punk-Classical, Hillbilly Floyd with Flare! 3:00-3:45 Circle Of Song Walkabout Clearwater Chorus 3:10-4:05 Hudson Stage Hungry Town & Eric Lee (Strangelings) 3:30-4:40 Rainbow Stage Skatalites Ska Originators, Eternal Rhythms 3:30-4:10 Family Stage Story Laurie & Ira Mcintosh Fun Family Folk Tales and Tunes 3:30-4:00 Story Grove Evan Pritchard 3:45-4:30 Circle Of Song Songs of Peace & Freedom Gillen & Turk, Hope Machine 4:00-4:30 Story Grove "Life in the Breakdown Lane" Catherine Conant 4:20-5:10 Hudson Stage Magpie 4:20-5:00 Family Stage Steve Charney & Harry Comedy, Magic, Ventriloquism and More 4:30-5:00 Story Grove "One Earth: Environmental Stories and Songs" John Porcino 4:30-5:15 Circle Of Song The Irish In Me Rick Nestler 4:35-5:50 Dance Tent The Bluerunners Cajun, Zydeco, Cowpunk 4:55-5:45 Rainbow Stage Cheryl Wheeler Singer Songwriter, Humor with Power! 5:00-6:00 Story Grove "One Last Tale Before You Head Out" Bairbre McCarthy, Catherine Conant, Queen Nur, John Porcino, Storycrafters 5:10-5:50 Family Stage Roland Mousaa Native American Musician 5:15-6:00 Circle Of Song Hudson River Sloop Singers Reunion 5:20-6:15 Hudson Stage The Sleepy Hollow String Band 6:00-6:55 Rainbow Stage The Felice Brothers Down Home, Gritty Americana 6:00-6:40 Family Stage Chris Thompson, Cheryl Prashker Strangelings and Strangethings 6:10-7:40 Dance Tent Skatalites Ska Creators, Eternal Rhythms 6:30-7:30 Hudson Stage Kevin So 7:10-8:00 Rainbow Stage Gandalf Murphy & The Slambovian Circus of Dreams Punk-Classical, Hillbilly Floyd, Sleepy Hollow Originals!
11:00-11:50 Rainbow Stage Mike & Ruthie Old-Timey Twang & Topical Folk 11:00-11:40 Hudson Stage Roland Mousaa 11:00-12:30 Dance Tent Pistolera Alternative Folklorica, Two Step Time 11:00-11:40 Family Stage Hayes Greenfield Music for a Green Planet 11:00-12:15 Story Grove Sunday Morning Storytelling Sampler Queen Nur, Bairbre McCarthy, Storycrafters, John Porcino, Catherine Conant, Evan Pritchard 11:00-11:45 Circle Of Song Maritime Music Jan Christensen 11:45-1:00 Circle Of Song Open Round Robin Song Circle Mel & Vinnie 11:50-12:30 Hudson Stage Sean Madden 11:50-12:30 Family Stage Dog On Fleas For Kids of All Ages 12:00 - 12:50 Rainbow Stage Pete Seeger with Magpie and Pamela Means 12:15-1:00 Story Grove "Sweet Potato Pie and Such" Queen Nur 12:40-1:30 Hudson Stage The Kennedys 12:40-1:20 Family Stage Uncle Rock "Plays Well with Others" 12:45-2:00 Dance Tent Mactalla Mor The Pipes are Still Calling 1:00-1:30 Story Grove Alix Olson 1:00-3:00 Circle Of Song Circle of Choirs 1:05-1:55 Rainbow Stage Kevin So & Midnight Snack From Folk to Asian Fusion & Jazz 1:30-2:10 Family Stage Magpie Environmental Music 1:30-3:00 Story Grove Mars & Venus-Tales of Women, Tales of Men Bairbre McCarthy, Catherine Conant, John Porcino Queen Nur, Storycrafters 1:45-2:35 Hudson Stage David Amram Trio 2:00-3:00 On the Field Arm-of-the-Sea Theater on the Field 2:05-2:55 Rainbow Stage Pamela Means Kamikaze Guitar & Punchy Political Songs 2:40-3:20 Family Stage Kenny Young And The Eggplants Six Foot Squirrels & Figments of Fun 3:00-3:30 Story Grove Antic Arts Break Roger the Jester 3:00-4:15 Dance Tent Gandalf Murphy & The Slambovian Circus of Dreams Punk-Classical, Hillbilly Floyd with Flare! 3:00-3:45 Circle Of Song Walkabout Clearwater Chorus 3:10-4:05 Hudson Stage Hungry Town & Eric Lee (Strangelings) 3:30-4:40 Rainbow Stage Skatalites Ska Originators, Eternal Rhythms 3:30-4:10 Family Stage Story Laurie & Ira Mcintosh Fun Family Folk Tales and Tunes 3:30-4:00 Story Grove Evan Pritchard 3:45-4:30 Circle Of Song Songs of Peace & Freedom Gillen & Turk, Hope Machine 4:00-4:30 Story Grove "Life in the Breakdown Lane" Catherine Conant 4:20-5:10 Hudson Stage Magpie 4:20-5:00 Family Stage Steve Charney & Harry Comedy, Magic, Ventriloquism and More 4:30-5:00 Story Grove "One Earth: Environmental Stories and Songs" John Porcino 4:30-5:15 Circle Of Song The Irish In Me Rick Nestler 4:35-5:50 Dance Tent The Bluerunners Cajun, Zydeco, Cowpunk 4:55-5:45 Rainbow Stage Cheryl Wheeler Singer Songwriter, Humor with Power! 5:00-6:00 Story Grove "One Last Tale Before You Head Out" Bairbre McCarthy, Catherine Conant, Queen Nur, John Porcino, Storycrafters 5:10-5:50 Family Stage Roland Mousaa Native American Musician 5:15-6:00 Circle Of Song Hudson River Sloop Singers Reunion 5:20-6:15 Hudson Stage The Sleepy Hollow String Band 6:00-6:55 Rainbow Stage The Felice Brothers Down Home, Gritty Americana 6:00-6:40 Family Stage Chris Thompson, Cheryl Prashker Strangelings and Strangethings 6:10-7:40 Dance Tent Skatalites Ska Creators, Eternal Rhythms 6:30-7:30 Hudson Stage Kevin So 7:10-8:00 Rainbow Stage Gandalf Murphy & The Slambovian Circus of Dreams Punk-Classical, Hillbilly Floyd, Sleepy Hollow Originals! Hope Machine and Gillen and Turk were not on the original lineup. Then are good.

You must first create an account to post.



©1999-2017 · Acceptable Use
Website for Creative Commons Music?